• EBRU ERİGÜR

EsEs - Eskişehir / Yıllık İzin

Herkese yeniden merhaba!


Bolu Yedigöller turundan sonra arkasından bir de Eskişehir patlattım hoş oldu. Bilet aldığım treni bir dakikayla kaçırmasaydım daha bir hoş olurdu ama niyetine girmişken kaçan tren mi mâni olacak bana dedim bir sonraki trene bindim. Yaşanacak şehir. Vize haftası olmasına rağmen her yer cıvıl cıvıldı. Temiz, düzenli, hareketli. İnsanları sıcakkanlı, konuşkan. (Durakta başka bir amcaya durup dururken "öküzün trene baktığı gibi ne bakıyon! " diyerek bağıran amca hariç). Kafama göre iş bulsam gider yerleşirim o derece.


Yedigöller için değil ama Eskişehir için daha önce gitmemiş olanlara birkaç tavsiyem var. Müzeleri mutlaka gezin. Hepsi birbirine yakın ve ucuz. Ama bizim gibi tren garından Odunpazarı' na yürümeyin, normal insanlar gibi minibüs ya da taksi kullanın. Gezmek için bir gün yeterli aslında ama bence onu iki gün yapın ve bir gece konaklayıp dinlenerek gezin. Erken varırsanız ya da bir gece konaklarsanız Porsuk kenarındaki River' da kahvaltı yapın. Biz yürümekten geberdiğimiz için yapamadık ama bisiklet kiralayın. Haller gençlik merkezine gidin. Varuna Gezgin Cafe del Mundo' ya gidin içine bir göz atın, fotoğraf çekin, sangria için. Öğle ya da akşam yemeği için de Atlıhan El Sanatları Çarşısı karşısındaki tarihi köftecide Balaban Köftesi yiyin.


İnönü Savaşları sırasında Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşa 'nın konaklayıp karargâh olarak kullandığı Kurtuluş Müzesi' ne gidin. Restore edilen konağın duvarlarındaki o muhteşem orijinal resimlere bakın. Öz çekim odasında Ulu Önder' le bir selfie çekin. Dönem karikatürlerine ve gazetelerine göz atın. Bence en yaratıcı bölümü öz çekim odası. Atatürk ve Millî Mücadele görsellerinin karşısına geçerek yeşil fon ile fotoğraf çekiyorsunuz, sonra anında e-posta adresinize gönderebiliyorsunuz. Müze görevlilerini de söylemeden geçemeyeceğim. Kapıdan girer girmez karşılayıp, müze hakkında bilgiler vererek eşlik ediyorlar. Başıboş bir şekilde gezmemiş oluyorsunuz.


İçimdeki çocuk ölmedi diyorsanız Sazova Parkı 'na gidin Masal Şatosu 'nu görün. Parkın içinde Sabancı Uzay Evi ve hayvanat bahçesi de mevcut. Arzu ederseniz onları da gezin. Çoğu müze genellikle Pazartesi günleri kapalı onu da söylemiş olayım.


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

River Garden Adres: Hoşnudiye Mahallesi, Köprülü Sk. 2/A, 26000 Tepebaşı/Eskişehir

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör