• EBRU ERİGÜR

Önce Hayallerim Öldü Sonra Babam / Başak Kablan

Merhaba,


Taa 16 Ocak' ta yazdığım yazımı şimdi paylaşıyorum. Bir süredir YouTube' da Başak Kablan'ı takip ediyorum. Her videosunu kaçırmadan izleme gibi bir durum söz konusu değil. Ama şu ana kadar izlediğim bütün içeriklerini iyi ki izledim diyerek kapatıyorum. Kitap yazdığını da biliyordum ama öğrenir öğrenmez almaya yeltenmedim nedense.


Yaklaşık bir sene önce biryudumkitap.com ' a abone oldum. Güzel bir uygulama. Her gün size sabah 08:00' de bir nefeste okuyabileceğiniz, hikâye ve romanlardan pasajlar gönderiyor. Yanılmıyorsam iki ay önce Başak Kablan' ın kitabından bir pasaj gönderdiler. Okudum ve çok geçmeden de kitabın siparişini verdim. Kitap geldi iki aydır okunmayı bekliyor sırada bugüne kısmetmiş. Sabah başlanıp akşam bitirilecek kitaplardan.


Yazarımız babasını erken yaşta kaybetmiş. Sadece bu sebepten mi bilinmez ama ölüm konusuna fazlaca takık. Ölüm konusunu işleyen başka başka yazarların aksine çok farklı şekilde sunuyor hislerini. Okurken "nasıl ya?" dedirtiyor insana. Kitabın konusu sadece bundan ibaret değil tabi. Başından geçen olayları tüm açıklığıyla samimi bir dille anlatıyor. Yazar olmak isteyişini, ilk aşkını, kendisine travmalar yaşatan belalısını, hosteslik deneyimini, yemeğini çalan martılara olan kızgınlığını...


Videolarında çok hızlı konuşur Başak Kablan, heyecanlı ve istekli. O konuşur, siz yutkunursunuz. Zaten çok farklı çalışan bir kafa yapısı var. Kitabını da okuyunca kesin karar verdim öyle olduğuna. Kafa da açar içerikleri. Öyle makyaj videoları değil yani. Kitabı da sanki onu izliyormuşçasına bir çırpıda bitti. Sade, samimi, akıcı bir dili var. Ben beğendim. Takip ettiğim birinin samimiyetle kendini bu şekilde açmasına, yazdığı şeylerde/ olaylarda bir parça kendimden gördüğüme sevindim. Yalnız değilim!


Kitabın arka kapağında diyor ki; "Sana kendi hikâyemi olduğu gibi, dürüstçe anlattım.; sen de anlat, başkasına değilse bile kendine anlat diye... Anlat ki rahatla, anlat ki tanış kendinle." Çok doğru değil mi? Dürüstçe anlat kendini. Anlatmasan bile yaz, bazen ne kadar zor olsa da. Rahatlamak gerçekten buradan geçiyor. Okuyarak ve yazarak rahatlayanlara selam olsun!

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör